Arthur Neville Chamberlain
Britský státník a politik, v letech 1937–1940 předseda vlády Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a vůdce Konzervativní strany, zastánce politiky tzv. appeasementu, signatář Mnichovské dohody.
Životopis
Narodil se jako syn vlivného konzervativního politika, několikanásobného ministra a podnikatele Josepha Chamberlaina. Jeho starší nevlastní bratr Austen Chamberlain byl též dlouholetým ministrem, diplomatem a nositelem Nobelovy ceny míru. Vystudoval Mason College a posléze zajišťoval dozor na otcových plantážích na zpracování agáve na Bahamách. Po návratu do Anglie v roce 1902 se po sedmnáct let věnoval podnikání v oboru lodní dopravy. Do politiky vstoupil roku 1915 coby starosta rodného Birminghamu. Do Dolní sněmovny Parlamentu Spojeného království usedl v roce 1919. Jako opoziční poslanec se začátkem 20. let zabýval hlavně sociální problematikou. Roku 1923 se poprvé stal ministrem zdravotnictví, a to v kabinetu konzervativního premiéra Andrewa Bonara Lawa. Mezi lety 1923–1937 zastával v různých vládách střídavě posty ministra zdravotnictví a financí. V souvislosti s nárůstem agresivity hitlerovského Německa ve druhé polovině 30. let prosazoval modernizaci a vyzbrojení britských vojenských sil, především královského letectva. V květnu 1937 byl jmenován předsedou vlády. Na domácí scéně záhy prosadil významné sociálně-ekonomické reformy týkající se např. zlepšení podmínek práce dělníků v továrnách. Méně úspěšný byl v zahraniční politice. Jeho vláda vedla náročná jednání o ekonomickém vyrovnání s Irskem a současně čelila vzrůstající agresivitě nacistického Německa a fašistické Itálie, kterou Chamberlain řešil prosazováním politiky tzv. appeasementu (usmiřování autoritativních režimů). Tato koncepce zahraniční politiky nakonec vedla k uzavření Mnichovské dohody 30. září 1938 a odstoupení pohraničních československých území (tzv. Sudet) Německu. Chamberlainovy snahy však nezabránily obsazení zbytku Československa v březnu 1939 a vypuknutí války v září téhož roku. Nepříliš úspěšné vedení války a debakl při nepovedené snaze spojeneckých sil o získání kontroly nad strategickým územím Norska znamenaly pád Chamberlainovy vlády v květnu 1940 a jeho nahrazení široce profilovaným „válečným kabinetem“ Winstona Churchilla. Chamberlain zůstal až do své smrti formálním vůdcem Konzervativní strany. Zemřel v důsledku rakoviny střev 9. listopadu 1940.
K dalšímu čtení
Encyklopedia Britannica, životopis N. Chamberlaina (online, 31. 8. 2022): https://www.britannica.com/biography/Neville-Chamberlain
PROCHÁZKA, Vladimír a kol.: Příruční slovník naučný. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1962, s. 189.
RAMSDEN, John (ed.): Oxfordský průvodce britskou politikou 20. století. Praha: Prostor, 2002, s. 336−338.
i
Narození:
18. 3. 1869
Birmingham, Velká Británie
Birmingham, Velká Británie
Úmrtí:
9. 11. 1940
Heckfield, Velká Británie
Heckfield, Velká Británie
Člen KSČ:
Ne
Národnost:
anglická
Manžel / manželka:
Anne de Vere Coleová (1883)
Děti:
Dorothy,
Francis