Ohlas zatčení ve stranickém tisku
Tisková kampaň související s procesem Rudolfa Slánského a spol. eskalovala především právě v době procesu (tisková komise zaměřená na proces samotný vznikla až v listopadu 1952). O rok dříve, při zatčení Slánského, nebyl tisk, ale ani aparát KSČ na kampaň v zásadě připraven — rozhodnutí o jeho zatčení ostatně padlo jen několik hodin před jeho uvězněním, navíc by příprava mediální kampaně předem celou akci ohrozila. Média tak mohla v první chvíli jen reagovat na probíhající události, ale i tak se omezovala, samozřejmě řízena náležitě cenzurou, jen na nejnutnější oficiální zprávy a stanoviska.
Dobře patrné to je například v regionálním stranickém tisku, který v prvních týdnech a měsících k celé věci převážně přebírá jen oficiální zprávy, stanoviska vlády a strany, zprávy ČTK, případně články Rudého práva a dalších hlavních periodik. Za případovou mikrostudii si pro tento účel zvolme liberecký krajský deník Stráž severu. Ten informoval o zatčení Slánského až 28. listopadu 1951, stejně jako Rudé právo a další deníky Národní fronty, jen otištěním krátké úřední zprávy, která konstatovala, že „na návrh předsedy vlády […] zprostil prezident republiky Rudolfa Slánského členství ve vládě a funkce náměstka předsedy vlády. Současně Rudolf Slánský resignoval na členství v Národním shromáždění. Poněvadž při vyšetřování protistátních spikleneckých skupin vyšly v poslední době najevo dříve neznámé skutečnosti, usvědčující Rudolfa Slánského z aktivní protistátní činnosti, byla na jmenovaného uvalena vyšetřovací vazba.“[1] Prvního prosince se pak deník okrajově dotkl tématu v referátu o projevu předsedy vlády Antonína Zápotockého, ve kterém Slánského případ uvedl jen ve výčtu úspěchů současné vlády.[2]
O pět dní později pak Stráž severu věnovala první stranu jednání ÚV KSČ, které Slánského zbavilo funkcí a vyloučilo ho ze strany, a informovala o změnách ve vedení KSČ. Většinu strany pak zabíral přetisk projevu Klementa Gottwalda na tomto zasedání, ve kterém mimo jiné řekl: „Ještě žádnému, žádnému z agentů a zrádců u nás stromy do nebe neporostou. Nakonec na každého z těchto lotrů dojde. Na každého dojde a každého stihne zasloužený trest.“[3] Stráž severu pak výsledek zasedání nejvyššího stranického orgánu a jeho výsledky nekomentovala vlastním textem, ale 11. prosince přetiskla úvodník Rudého práva „Kupředu k vybudování socialismu v naší vlasti“, který se zcela stavěl za Klementa Gottwalda a činnost Slánského komentoval odsudkem odkazujícím na jeho údajné spojení se západními nepřáteli socialismu: „Odhalení zákeřného zrádce Slánského, jenž — jak bylo zjištěno — měl vedoucí účast na tomto spiknutí, byla nepříteli, především západním imperialistům, uštědřena rána ještě citelnější. Bezmocný, hysterický štěkot našich úhlavních nepřátel za hranicemi je toho nezvratným důkazem.“[4] V dalších prosincových vydáních roku 1951 pak redakce deníku výrazně akcentuje jednak přátelství československého lidu a specificky zdejších komunistů k Sovětskému svazu, a také mnoha texty „odhodlání pracujících semknout se ještě pevněji kolem KSČ a Klementa Gottwalda“, což byl jeden ze stěžejních motivů textů souvisejících se zatčením Slánského — demonstrativní podpora Gottwalda a jeho vedení.
Projednávání případu Rudolfa Slánského ale na stránkách Stráže severu nezůstalo jen u interních vnitrostranických otázek. Na počátku února 1952 přinesla Stráž severu komentář svého redaktora Zdeňka Vernera „Zatočili jsme s reakcí, když seděla ve vládě, najdeme ji i v děrách“, který sice primárně řešil probíhající politický proces na Jilemnicku, nicméně končí jednoznačnou sekvencí: „Náš Sbor národní bezpečnosti a pracující nikde a nikoho nenechají beztrestně narušovat výstavbu socialismu. Jako bděle a ostražitě náš Ústřední výbor Komunistické strany Československa odhalil agenty Slánského, Šlinga, Švermovou a spol., tak pracující lid najde reakci a její nohsledy i v děrách a vždy po zásluze s ní tvrdě zatočí.“[5]
Podle autora Slánského biografie Jana Chadimy sám Slánský dokonce ve vězení při znalosti toho, jak politický proces probíhá a jaké nese znaky, doufal, že proti němu nebude vedena nenávistná kampaň, jaká se už několik měsíců vedla proti dříve zadrženým Marii Švermové a Otto Šlingovi. „Pokud by z něj strana chtěla obětního beránka, aby vina za řádění Švermové a Šlinga nepadla na vedení strany, ale jenom na Slánského, čekal by ho možná menší trest. Předpokládal, že v takovém případě by proti němu nebyla vedena veřejná kampaň.“[6] Poměrně střídmé informování o zatčení Slánského by tomuto výkladu ostatně napovídalo. Vyloženě nenávistné texty se začínají objevovat až po Novém roce 1952, v době, kdy už i sám Slánský vypovídá o své „zrádné činnosti“, a je tedy zřejmé, že z něj autoři procesu dovedou udělat hlavu celého spiknutí. Navíc hrozilo, že veřejné potupení dříve prvního muže stranického aparátu se obrátí proti straně samotné, což se do velké míry také stalo.
Dopad na aparát strany
Zatčení Rudolfa Slánského 23. listopadu 1951 se stalo velkým problémem především pro aparát KSČ a jeho prestiž ve společnosti i ve straně samotné. Dotklo se nejen celé společnosti, ale právě vlastního aparátu KSČ, který Slánský s rovněž zatčenou Marií Švermovou od konce války řídil. Na poradě vedoucích pracovníků oddělení agitace a propagandy a oddělení škol, věd a umění 10. prosince 1951 (přítomni byli mimo jiné Čestmír Císař, Pavel Reiman či Jiří Pelikán) prohlásil Gustav Bareš, že „je nutno s největší vážností dívat se na tento případ z hlediska vnitrostranického, vnitrostátního i mezinárodního. […] Z hlediska tohoto odhalení musíme prozkoumat všechno to nesprávné, co v naší práci bylo; tahanice a nesprávný poměr mezi aparátem ÚV a soudruhy ve státním aparátě apod.“[7] Zatčení Slánského se uvnitř aparátu stalo impulsem k finálnímu střetu mezi členy stranického aparátu a komunisty na ministerstvech ve sporu o to, kdo vlastně stát řídí, přičemž například na poli kultury a propagandy triumfoval dočasně ministr informací Václav Kopecký.
Za slovy o nutnosti odstranění nesprávného poměru mezi stranou a státními orgány se skrývala jednak tendence vyřídit si uvnitř stranického aparátu účty mezi jednotlivými mocenskými klikami, tedy eliminovat především Slánského spolupracovníky, kterých bylo právě v odboru kulturním a propagačním poměrně dost, ale také snahu využít nastalou „čistku“ k nastolení nových poměrů.[8] Z aparátu ÚV KSČ tak buď do vězení, nebo do továren odchází hned několik pracovníků, kteří se podíleli na činnosti například stranické kontroly, náboru, zdravotnictví nebo právě tisku a propagandy. Ostatně i vlivný propagandista Gustav Bareš, který se kampaně kolem zatčení Slánského aktivně účastnil a do velké míry ji v prvních týdnech ještě řídil a spoluvytvářel, musel už 6. prosince na zasedání ÚV KSČ podstoupit rituál sebekritiky coby dlouholetý Slánského spolupracovník. „Domníval jsem se, že pracuji pro stranu, ale fakticky mnoho z toho, co jsem dělal, byla pomoc Slánskému,“[9] kál se Bareš. I tak byl ale v lednu 1952 odvolán a skončil jako řadový redaktor Rudého práva a o rok později přešel do Ústavu dějin KSČ.
Už v listopadu 1951 jako jeden z projevů změn uvnitř stranické struktury probíhá příprava na reorganizaci redakce Rudého práva. Tento „ústřední orgán Komunistické strany Československa“, jak zněl podtitul listu, měl v představách stranických ideologů sloužit pro nižší složky aparátu KSČ jako nástroj, který je orientoval v ideologii a politice KSČ. Tuto svou roli ale podle představ vedení KSČ neplnil dokonale. Argument, že za všechny neduhy uvnitř stranického aparátu mohli Slánský, Švermová a spol., tak využilo stranické oddělení agitace a propagandy také při čistce v Rudém právu. Zmíněný návrh na reorganizaci deníku, připravovaný v listopadu 1951, definuje hlavní příčiny špatné práce deníku takto: „Záležely nepochybně jednak v tom, že škůdcovská činnost zrádců Slánského, Švermové a spol., jejich zákeřné zkreslování politiky naší strany a metody, které zanášeli do stranického aparátu, měly vliv na práci redakce a projevily se i na stránkách Rudého práva. […] Redakce se stávala těžkopádným, byrokratickým aparátem, který potlačoval iniciativu talentovaných pracovníků a bránil jejich růstu. Zkušenosti sovětského tisku byly uplatňovány nedostatečně, často formálně či dokonce znetvořené.“[10] Změny se následně nedotkly ale jen Rudého práva, ale třeba také ideové revue KSČ Tvorba, která byla na počátku roku 1952 dokonce v rámci interních bojů uvnitř ÚV KSČ zastavena.